BUDDHISMUS nábožensko-filozofický systém buddhismu založil bájný Buddha, indický princ Sidharta Gautama (563–483 př. n. l). Pohnutý lidským utrpením opustil ve 29-ti letech blízké a rozhodl se osvobodit všechny od strasti. Vystřídal nauky různých učitelů, než se vydal vlastní cestou.
Kritizoval systém kast, závislost na bráhmanských kněžích a bezmyšlenkové uctívání bohů. Po asketických praktikách usedl pod strom, ponořil se do hluboké meditace a dosáhl probuzení. V Bodhgáji se dočkal nirvány, stavu dokonalého vědomí, stal se Buddhou. Do osmdesáti žil jako putující mnich a vysvětloval učení Dharma.
Buddha vyložil Čtyři pravdy filosofie buddhismu:
1. Existuje utrpení
2. Existuje příčina utrpení
3. Utrpení lze ukončit
4. Existuje cesta k zániku utrpení
Narušení koloběhu znovuzrození, nirvána, je konečný cíl buddhistů. Cestu k ní formuluje ušlechtilá osmidílná stezka, která zahrnuje pochopení, myšlení, řeč, jednání, život, úsilí, bdělost a soustředění. Buddhismus je ateistické náboženství. Ve starých textech vystupují božstva jiných úrovní existence. K dosažení osvobození není třeba víry v Boha. Mandaly jsou obětí božstvu v jejich středu. Božstva jsou naznačená symboly z barevných prášků nebo malovaná na plátně. Na přelomu 20. století byl buddhismus v Indii ohrožen, počet následovníků vzrostl s přílivem tibetských uprchlíků a anektováním království Sikim. Buddhisté v Ladaku zachovávají tradice podobné tibetským. Buddhismus je dnes důležité náboženství Indie, má sedm milionů vyznavačů.
Velkou osobností šířící buddhismus je dalajláma.