KOMBAI
S JAKUBEM VÁGNEREM NEJEN ZA RYBAMI – KOMBAI 2013
VÁŠEŇ GUINEJE
Nová Guinea je nejsilnější cestovatelská vášeň. Zrodila se netradičně, napoprvé nás kdysi téměř zničila, ve vypjatých extrémech jsme ji nenáviděli. Zážitky premiéry hrály o život, po náročném přechodu hor nám ukradli loď i výbavu v bažinách mangrovů. Vše bylo vyhrocené… Droga Guineje je však silná, dostala mne! Umění zapomenout stále funguje! Miluji kontrasty, tady si jich užiji! Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný! Vstřebal jsem hořkost a po roce se vrátil. Poté znovu a znovu, vždy trochu jinam a hlouběji. Na Guineji jsem si splnil největší cestovatelské sny, prožil návrat do pravěku, objevoval neznámé kmeny doby kamenné. Vystoupil na nejvyšší hory Irian Jaya i PNG. Zažil bravurní lovce, smrtelně rychlé střelce, panenské lokality, unikátní zvyky, rituály a tradice, přátelství na živost a na smrt, porod i umírání, bosé nohy domorodců na ledovcích...
Do Guineje jsem se zamiloval.
7 MALÁRIÍ
Guinea mi toho nadělila hrozně moc. Kromě životních prožitků a opojných radostí i následnou knihu Tamtamy času s výstavou stejného názvu. Ale také opakované infekce, otravy krve a řádku nepříjemných malárií. Po prvním filmu natočeném vlastní kamerou LIDÉ V KORUNÁCH STROMŮ jsme zde natáčeli už profesionálně s perfektním filmařem Palo Barabášem, filmovali s oblíbenými režiséry Jánem Mančuškou a Vildou Poltikovičem. Z cest vnikly CESTOMÁNIE i další zajímavé materiály. Z více důvodů jsem se od velké lásky na nějakou dobu vzdálil a věnoval se „trochu větším horám“. Po časové proluce jsem si schovával další cestu na správnou příležitost. Rozšiřovat malarickou sbírku netřeba zbytečně. Finálně souhlasím s nabídkou sympatického Jakuba Vágnera. Každá expedice mě dříve stála litry potu, kvanta našlapaných kilometrů, krvavé šrámy na těle a bolístky na duši.
Expedic bylo požehnaně, malárií sedm. Zatím…?
JEŠTĚ ŽIJÍ
Zvědavost napíná jak lovecké tětivy luků. Pralesní loterie má otevřený konec, kdo rozehrává první?. Za říčkou po pás ve vodě brodíme močály po lýtka v blátě. Vůně pralesa je omamná, všudypřítomná vlhkost nás pohlcuje, pod kůži se dostává tajemno i pichlavé ostny džungle. Vracím se do „svého pralesa,“ jako bych včera odešel… Balancujeme na kladinách starých časů. Zaplavuje mne dětinská radost, tolik mi to už chybělo! Jakub překvapuje nejen slušnou fyzičkou. Chceme se opět dostat ke snovému kmeni Kombai, co staví chýše vysoko v korunách stromů. Zažili jsme u nich fantastické okamžiky již v minulosti. Z naší expedice od Asmatů ke Kombai je film Pururambo. Co se zrodí u zajímavých kmenů nyní? Muži jiného světa žijí nazí, jen na penisech nosí zobáky zoborožců. Ženy dávnověku se bizarně „oblékají“ do kostí. Na krku i jinde po těle je zdobí kosti a kůstky rozličných zvířat. Často jim trčí zajímavé předměty i výhružně z nosu. Občas se do výzdoby dostanou drápy, letky kaloně, hadí kůže, krysí ocásky…
Zvláštní kmen žije zvláštním životem.
POVOLENÍ VSTUPU
V hlavě se mísí těšení s obavami. V propocené džungli se vloudila nervozita, napětí možného setkání graduje, blížíme se k první osadě „stromáčů“. Čeká mě vyjednávání, bílý prapor parlamentáře zde nefunguje, role průvodce nese zvýšená rizika. Jsou zde! Krásní jako posledně? Možná ještě nádhernější, krása je relativní! Stejně divocí, nebo jen dramatizují obřad vstupu? Na území vládnoucí viny a msty nikdy nevíš…. Míří na mne luky divoce vyhlížejících bojovníků! Křik se bolestivě natahuje, sekundy dlouze vlečou... Úsměv je silná zbraň, jen k němu umět někdy najít sílu. Uklidňuji rozčepýřené válečníky (i sebe), emoce zvolna chladnou. Můžeme dál, cesta je otevřená! Zvědavost nás žene k nejbližší stromové chýši, na rozkomíhané výstupové tyči se nestihnu ani pořádně vybát a už jsem nahoře. Lebky a kosti nalovených zvířat krášlí křehké stěny jednoduché chýše, hlava se točí z dění kolem více než z výšky… Zažíváme další návrat do pravěku. Noci nahoře vedou k houpavé meditaci u nejkrásnější hudby pralesa. Hraje živá džungle…
STROMOVÍ KAMIKADZE
S každým novým rozbřeskem se dole hluboko pod námi dějí zajímavé věci! Rybolov ságovými listy vyžene z tůní vodu, pak vychytá ryby a korýše i z poslední skrýše. Zvláštní „smrtelné“ liány po dlouhém tlučení dřevěným klackem pustí bílou jedovatou mízu a přiotráví tak ryby v unavené říčce. Šíp z luku poté už jen lehce trefuje šikovností místních střelců. Velký rituál ságových larev může přivést až stovky bojovníků z okolí. Nebo jen pár divných bělochů s neznámými věcmi, kteří dorazili z daleka. Zvědavost je příjemně vzájemná! Nepřekonatelná zručnost kácí ságové palmy kamennou sekerou a pomocí dřevěných a kamenných nástrojů získává vytoužené škrobovité ságo. Za chvilku tu vyrobí vše potřebné, na každý nástroj, provaz či nůši stačí zdroj okolního pralesa. Loví lehce i neomylně. Jsou zde ve všem mnohem rychlejší než my s civilizační „rozvážností“. Staví si akrobaticky chýši v koruně stromu, kam vyleze jen šílenec či Kombai. Jistíme se horolezeckými lany, přesto si troufneme jen na okraj „stromového staveniště“. Oni zalehnou na tenkou větev a v žonglérské poloze dokonce i „odpočívají“. Šplhají jak nejrychlejší opice, přemýšlí jak staré zákony džungle, umí jak cirkusoví akrobaté, znají jak lidoví léčitelé a věří jak vyzrálí šamani.